Sünnet

Ev Sünnet
Sünnet

Erkeklere çocuk yaşta uygulanan cerrahi işlemdir. Penisin ucunu kapatan fazla et parçasının kesilerek alınması olarak tanımlanır. Sünnet olmak dini, kültürel ve sağlık açısından kişiye birçok faydası olmaktadır. Erkek çocukları genellikle 2-7 yaş arası sünnet edilmesi uygun olarak görülmektedir.

Sağlık açısından penisin temizliği ve steril olması adına önerilir. İdrar yolu iltihabı oluşmasına yatkın kişilere yapılmalıdır. Bunların haricinde gelişimsel olarak bazı ürolojik hastalıklar için tetikleyici bir unsurdur. Dolayısıyla tıbbi yönlerden bakıldığında tavsiye edilen bir operasyondur. 

Cerrahi müdahale gerektiren bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple üroloji uzmanlığı çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekir. Hijyenik şartlar ve alanında uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Özellikle operasyon sonrasında çocuğun psikolojik sağlığının korunması da oldukça önemlidir.

Sünnet Nedir?

Penisin uç tarafını çevreleyen deri dokusunun cerrahi müdahaleler kesilip idrar kanalının açığa çıkarılması işlemidir. Tıbbi veya dini sebeplerle gerçekleştirilebilir. Sünnet derisi ve salgısının anatomik olarak bazı görevleri bulunur.

Yaşamın ilk yıllarında idrar fonksiyonları kontrol edilememektedir. Penis başının ve idrar deliğinin yakıcı hissi, sünnet işleminin ardından ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda yetişkinlik döneminde cinsel yollarla ortaya çıkabilen hastalıkların oluşma ihtimali ortadan kalkar.

Yenidoğan sünneti olarak adlandırılan operasyon, bebeklik çağında yapılır. Gelişme evreleri açısından bebeklerin iyileşme süreçleri oldukça hızlıdır. Dolayısıyla çocukluk döneminde gerçekleştirilen operasyonlara göre yan etki oluşma riski daha düşüktür. Hijyenik açıdan da pek çok avantaj sağladığı bilinmektedir. 

Operasyon süreci hakkında hastalar tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri hangi yaşta yapılması gerektiğidir. Psikolojik olarak çocuğun operasyona uygunluğu oldukça önemlidir. Travmatik bir duruma dönüşmemesi için genel anestezi altında yapılması önerilir.

Sünnet ve Faydaları

Penis ucunun saran derinin alınma işlemi olarak bilinmektedir. Sünnet olmanın sağlık açısından birçok yararı olduğu ön görülmüştür. Penisin temizliği, operasyon sonrasında daha kolay hale gelir. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu ve diğer iltihaplanmaya bağlı oluşan hastalıkların oluşma oranı azalmaktadır.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk aylarda yapılan uygulamalar psikolojik sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Erişkinlik dönemine yansıyacak travmaya bağlı stres bozukluğu gibi rahatsızlıkların oluşma ihtimalini azaltır. Bu nedenle mümkün olduğunca ameliyat sürecinde işlemler genel anestezi ile yapılmalıdır. 

Uygulamanın faydalarını şu şekilde sıralayabilir;

 • Hijyen: Penis daha rahat yıkanır ve temizlenir. Bu sayede çocukların kişisel temizliğinin daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre özellikle yenidoğan bebeklerde yapılan sünnetin çok sayıda avantajı bulunur.
 • İdrar yolu enfeksiyon riskinin azalması: Bir yaşının altında çocuklarda operasyon sonrası idrar enfeksiyonu görülme riski 8 kat azalmaktadır. Aynı zamanda idrar yolu rahatsızlıkları ve böbrek işlevi sorunlarının önüne geçilir. 
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi: Sünnet olan erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskinin azaldığı görülmüştür. Herpes, AIDS ve cinsel ilişki nedeniyle bulaşan rahatsızlıkların en aza indirilmesine yardımcı olur.
 • Penis problemleri: Sünnet olmayan erkeklerde penis ucundaki sünnet derisinin geriye doğru açılmama durumu görülebilmektedir. Fimozis adı verilen penis başının enfekte olması durumu engellenir. Cilt yüzeyi ve dokusunda meydana gelebilecek sağlık sorunlarını önlemektedir.  
 • Penis kanseri riskinin azalması: Penis kanseri çok az görülmüş bir kanser türüdür. Sünnet olmayan erkeklerin penis kanseri olma olasılığı sünnet olan erkeklere oranlar 22 kat daha fazladır. Bunun yanında sünnet olan erkeklerin ilişkiye girdiği kadınlarda rahim kanseri görülme olasılığı da azalmaktadır.
Sünnet

Sünnet Nasıl Yapılır?

Cerrahi anlamda kullanılan birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Her ne kadar farklı yöntemler olsa da en sık uygulanan ve yan etkisi en az olan uygulama cerrahi yöntemdir. Kısa süre içerisinde sonlanan bir uygulamadır. Hijyenik koşullara uygun hastane ortamı oldukça önemlidir. Aynı zamanda süreç, alanında uzman hekimlerin kontrolünde ilerlemesi gerekir. 

Anestezi altında işlemler gerçekleştirilir. Cilt yüzeyindeki kesilecek alan belirlenir. Belirlenen katlanma bölgesi kesilir.  Penis ucu açılmasının ardından dikiş işlemiyle olası kanamalar ve enfeksiyon riskinin önüne geçilir. Operasyon sonrasında cerrah tarafından gerekli kontroller yapılarak işlemler sonlandırılır.

Sünnet olan kişinin yarası ortalama 1 haftada iyileşmektedir. Genellikle işlem bölgesine sargı veya bandaj uygulanmasına gerek kalmadan iyileşme yaşandığı gözlemlenir. Penis ucunda kızarma, ödem ve ağrı gibi yan etkiler ilk birkaç gün görülebilir. Operasyon sonrası penisin ucunda ağrı, şişlik, çürük görünümü ve az miktarda sarı sıvı görülme durumu olabilir. Tüm bu sorunlar en fazla 1 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

Sünnet Yöntemleri Nelerdir?

Bütün cerrahi operasyonlarındaki gerekli olan steril ortamı sağlamak adına hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Hastaya uygun anestezi yöntemi ve operasyonun doğurabileceği olumsuz etkilerin önüne geçmek adına oldukça önemlidir. 

Ailede bulunan kan dolaşımını etkileyen hastalıklar, operasyon açısından önemlidir. Yenidoğan grubundaki hastalar haricinde çoğunlukla genel anestezi altında ameliyat yürütülür. Hastaya uygulama öncesinde gerekli tetkikler yapılmalıdır. İşlemlerin sonrasında oluşabilecek yan etkilerin önüne geçilmesini sağlar.   

Üroloji uzmanları tarafından uygulanan cerrahi yöntem dışında uygulama tekniklerine göre ayrışan bazı tekniklerden bahsedilebilir. Çan tekniği, lazer veya koter tekniği olarak adlandırılır. Her iki teknik, tıbbi açıdan insan sağlığını riske atmaktadır. Bu nedenle, hastane ortamında ve alanında uzman cerrahlar tarafından yürütülmesi gereken bir süreçtir.  

Operasyon yöntemlerine bakıldığında ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Cerrahi (Dikişli) Yöntem: Cerrahi sünnette, sünnet derisi bir bistüri veya makas yardımıyla kesilir. Ardından kanama olan yerler tek tek bağlanır. Cerrahi yöntem incelik gerektirdiğinden dolayı ortalama 20-30 dakika kadar sürebilmektedir. Hafif bir kanama görülme olasılığı vardır. İşlem sonrası saç teli inceliğinde kendiliğinden eriyen iplerle dikiş atılır.
 • Klipsli (Dikişsiz) Yöntem: Bu yöntemde sünnet derisi plastik bir klips ile sıkıştırılarak kesilmektedir. Bu nedenden dolayı hiç kanama görülmez. Yaklaşık beş dakika süren bir işlemdir. Dikiş ve pansuman gerekmez. Deri kesildikten sonra klipsin penis üzerinde birkaç gün kalması gerekir.
Sünnet

Operasyon Sonrası Süreç 

İşlem sonrasında sünnet derisi alınan penisin üzeri pansuman görevi gören sargı bezi bulunur. İdrar sırasında veya duş alınırken kendi kendine düşer. Anestezi etkisi geçmesinin ardından ağrı başlayabilir. Uzman hekim tarafından önerilen ağrı kesici veya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 

Dikkat edilmesi gereken nokta ise belirli bir süre boyunca operasyon yapılan bölgeye dokunulmamalıdır. Sert bir biçimde sürtme ya da ovalama gibi eylemlerden kaçınılması önerilir. Çocukların tuvalet ihtiyacını giderirken ameliyat bölgesini zorlamamalıdır.  

İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişilerde anatomik açıdan farklılıklar olduğu bilinir. Bu yüzden penisin baş kısmındaki şişkinlik ve diğer belirtiler değişkenlik gösterir. Sık sık banyo yapılması yaranın tedavisi açısından etkilidir. Ek olarak cerrahi müdahaleyi gerçekleştiren uzman hekimin önerdiği kremin kullanılması gerekir.

İşlem ertesindeki ilk hafta ani eylemlerde uzak durulmalıdır. Kabuk bağlayan yaranın tamamen iyileşmesinden 10 gün sonra deniz ve havuzda yüzülebilir. Operasyon sonrasında, dikiş kendiliğinden kaybolacaktır.

Aynı zamanda işlem bölgesinin iyileşmesi adına bebeklerde kullanılan bezin büyük boy olması önemlidir. Çocuklarda ise sünnet operasyonu sonrası daha geniş bir kıyafet tercih edilmelidir.  

  [recaptcha]

  telefon iletisimi
  whatsapp iletişimi