Erken Boşalma

Ev Erken Boşalma
erken boşalma

Erken boşalma, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında boşalmak istememesine rağmen boşalmasıdır. Bu soruna kontrolsüz boşalma da denir. Bu durum çoğu erkeğin başına gelen bir durumdur. Boşalma durumu ilişkilerde her iki tarafında orgazm olmasından sonra gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Erken boşalma derken zamana değil iki tarafında tatmin olup olunmadığına bakılması gerekir.

Ayrıca sadece ilişki esnasında değil istemediğin bir ortamda kontrol edemeden boşalmalarda görülebilir. Endokrin faktörler arasında bulunan troitle ilgili sorunu olan kişilerde erken boşalma görülebilir. Bununla birlikte prostat hastalıkları, prostat enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu gibi birçok hastalığı olan kişilerde de görülebilir.

Erken Boşalma Neden Olur?

Muayene, kontrolsüz boşalma sorununun başlangıcına göre temel olarak iki kısma ayrılmaktadır. Bu nedenle, ilk cinsel deneyimden sonra sürekli kontrolsüz boşalma sorunu yaşayan bireylerde primer (birincil) erken boşalma, normal cinsel deneyim yaşayan bireylerde sonradan görülen ise sekonder (ikincil) erken boşalma olarak kabul edilir.

Birincil formda, sorun bir ömür boyu sürebilir ve altta yatan organik bir neden tespit edilebilir. Minör formda, normal bir cinsel öykü nedeniyle, sorunun çoğunlukla psikolojik olduğu sonucuna varılabilir.

Erken boşalma, sağlıklı erkeklerin bir noktada yaşadığı bir durum olduğundan, uzun sürmediği veya tekrarlanmadığı sürece büyük bir soruna yol açmamalıdır. Bir erkeğin cinsel deneyimi arttıkça ve boşalma hissini kontrol etmeyi öğrendiğinde, erken boşalma ile ilgili sorunlar genellikle ortadan kalkar. Bunlarla birlikte aşağıdaki durumlarda ve sağlık koşullarında kalıcı veya tekrarlayan kontrolsüz boşalma sorunları ortaya çıkabilir:

Yoğun Stres, Kaygı Veya Depresyon: Psikolojik stres altında olan, ilişkilerinden veya cinsel deneyimlerinden endişe duyan ve duygudurum bozuklukları olan kişilerde daha sık görülür.

Kişinin Kendisi Hakkında Kötü Yargıya Sahip Olması: İnsanların kendi bedenleri ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip olması, kendilerini beğenmemesi, kendileri için kötü yargılar gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Partnerle İlgili Problemler: Çiftler arasında yaşanan sorunlardan dolayı kişi psikolojik olarak etkilenebilir.

Cinsel İstismara Uğrama Öyküsü: Daha önceden cinsel istismara uğramak kontrolsüz boşalma gibi olumsuz durumlar açısından ciddi risk faktörüdür.

Erektil Disfonksiyon Gibi Cinsel İşlev Bozuklukları: Ereksiyonun uzun süre sürdürülememesi gibi cinsel işlev bozukluklarına kontrolsüz boşalma eşlik edebilir.

Hormon Düzensizlikleri: Testosteron, androjen veya östrojen hormonlarının kan düzeylerinde meydana gelen değişimler sonucunda görülebilir.

Prostatit Veya Üretrit Gibi İltihabi Hastalıklar: Üreme sistemini oluşturan doku ve organların iltihaplanması sonucunda görülmesi mümkündür.
İleri Yaş: Yaşın ilerlemesiyle birlikte kontrolsüz boşalma gibi cinsel işlev bozukları görülmesi mümkündür.

Kronik Hastalıklar: Yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerde cinsel işlev bozukluğu daha sık görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalma sorunu olan hastalarda çeşitli klinik belirtiler gözlemlenebilir. Sonuç olarak, kontrolsüz boşalma sorunu olan erkeklerde aşağıdaki belirtiler yaygın olarak görülür:

  • İlişkinin başlangıcında veya başladıktan sonraki bir dakika içinde orgazm sırasında boşalma,
  • Cinsel ilişki sırasında boşalmayı kontrol edememe,
  • İlişki öncesinde stres, kaygı, ağır suçluluk, depresyondurumları,
  • Çiftler arasında sorunların yaşanması,
  • Libidonun azalması,
  • Sertleşme sorununun yaşanması ve sertleşmenin korunamaması gibi durumlar yaşanır.
erken boşalma

Erken Boşalma Türleri

Cinsel sağlık sorunları denilince akla ilk gelen şeylerden biri de erken kontrolsüz boşalmadır. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken boşalmanın da birçok türü vardır. Bazı hastalarda uzun süreli, bazılarında ise kısa süreli olan erken boşalma tipi kontrol edilebilir veya tedavi edilebilir. Bu tiplerin doğru ve net bir şekilde tanımlanmasını ve tanımlanmasını istiyorsanız bir uzman veya terapistten yardım almalısınız.

Primer (Birincil): Primer veya birincil erken boşalma, bizim ilk tipimizdir ve genellikle insanlarda yaşam boyu süren bir sorun olarak kabul edilir. Eğer böyle bir cinsel sağlık sorununuz varsa bir uzman tarafından çözülebilir.

Sekonder (İkincil): Erken boşalmanın en yaygın türlerinden biridir. İnsanlar kontrolsüz boşalma ile ilgili önceden herhangi bir problem yaşamazken, sonradan olabilir.

Durumsal (Dönemsel): Esas olarak ilişkinin düzeyine bağlı olarak gözlenen durumsal bir erken boşalma türüdür. Çiftlerin cinsel ilişki esnasında aldıkları zevk veya dönemsel deneyimledikleri yüksek tatmin duygusu nedeniyle olur.

Yukarıda bahsettiğimiz erken boşalma türleri genellikle insanlarda en sık görülen cinsel sağlık sorunlarıdır. Farklı sağlık sorunları ya da problemler yaşıyorsanız, sorunu doktorunuzla birlikte gözden geçirerek çözmeye çalışmalısınız. Bu normal sağlığınız ve cinsel sağlığınız için önemlidir.

Kontrolsüz Boşalma Engellenebilir Mi?

Kontrolsüz boşalma sorunu olan erkekler, sorunu kendi başlarına çözmeye çalışmak için uygun olmayan stratejiler uygulayabilirler. Bu sorunu olan erkekler ön sevişme sırasında penis uyarılmasının artması ve zevk almak birleşme süresini kısalttığından, ön sevişmeden kaçınabilir. Bu durum, partnerlerde ve kendilerinde cinsel tatmini ve iletişimi azaltır. Ayrıca kadın partnerde uyarılma sorunlarına neden olabilir. Bir başka kötü strateji de ilişki sırasında kendine zarar verici davranışlarda bulunmaktır. Bu yöntemin amacı cinsel hazzı azaltarak süreyi uzatmaya çalışmaktır. Süre uzatılsa bile cinsel aktivitenin kalitesi düşecektir. Daha önce mastürbasyon yaparak boşalmış ve ikinci ve üçüncü boşalmayı hedefleyen erkeklerde cinsel ortam endişe verici hale gelebilir.

Ön sevişmeyi daha uzun tutarak eşinişiniz cinsel tatmini sağlamak kişinin kendi başına uygulayabileceği en doğru stratejidir.

Sık Mastürbasyon Yapmak Erken Boşalmaya Neden Olur Mu?

Bu çok tartışmalı ve yanlış anlaşılan bir konudur. Özellikle genç veya cinselliğe yeni başlayan erkekler için ilk cinsel ilişki sırasındaki heyecan hissini ortadan kaldırmak için ilişki öncesi mastürbasyon önerilebilir. Bu sanılanın aksine erken boşalmayı engelleyen durumlardan biridir. Bununla birlikte, özellikle psikolojik ve genetik faktörler söz konusuysa, sık mastürbasyon gelecekte boşalma sorunlarına neden olabilir. Burada genetik yatkınlık olarak sunulan durum, birincil erken boşalmaya bağlı olarak penis derisinin ve penisin duyarlılığındaki değişimlerdir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalmayı teşhis etmek için önce doktor hastanın tıbbi geçmişini alacak ve fizik muayene yapacaktır. Hastanın tıbbi geçmişi erken boşalmanın tipini ve tedavisini belirlemede çok önemli bir faktördür. Doktor, hastanın tıbbi geçmişine göre bazı kan testleri, testosteron testleri veya görüntüleme testleri isteyebilir. Primer (birincil); kişilerin ilk cinsel deneyimlerinden itibaren yaşadıkları uzamış erken boşalma olarak tanımlanır. Primer erken boşalmada altta yatan neden araştırılır ve hastaya en uygun tedavi seçilir.

Erken boşalmanın ikinci türü olan sekonder (ikincil) erken boşalma, herhangi bir erken boşalma sorunu yaşamadan önce ilk kez erken boşalma yaşanması olarak tanımlanır. İkincil erken boşalma genellikle stres veya anksiyete bozuklukları gibi psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Her iki durumda da doktorlar erken boşalmaya neden olabilecek tıbbi durumları araştırır. Erken boşalmaya neden olan faktörler fiziksel rahatsızlıklar ise doktor bu rahatsızlıklar için tedavi uygulayacaktır.

erken-boşalma

Tedavi Yöntemleri

Kontrolsüz boşalmanın altta yatan nedeni belirlendikten sonra hastanın durumuna göre aşağıdaki tedavilerden biri veya birkaçı birlikte uygulanabilir.

İlaç Tedavisi: Ağızdan alınan ilaçlar en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. SSRI adı verilen ilaçlar her gün tablet olarak alındığında etkisi yaklaşık 5-10 gün sonra görülmeye başlar. Bunun yanı sıra bu ilaçların her gün kullanılması durumunda yorgunluk, mide bulantısı, terleme, esneme gibi yan etkilerin ortaya çıkması tedaviye devam etme oranının düşük olmasına sebep olmuştur. Aynı ilaçların yeni bir formu olan dapoksetin ilişkiden 1-3 saat önce alındığında başarı bir sonuç vermektedir. Günlük kullanım gerektirmediğinden dolayı bu tedaviden hastalar oldukça memnundur.

Egzersiz ve Spor: İdrar kaçıran çocuklarda, kadınlarda ve erkeklerde de yapılan kegel egzersizleri, kontrolsüz boşalma tedavisinde de uygulanmaktadır. Bu egzersiz pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur ve gün içerisindeki herhangi bir saatte yapılabilir. Cinsel ilişki sırasında boşalmak üzere olduğunu anlayan kişi bu bölgedeki kasları kasarak mesane boynundaki kas yapısının kasılmasını sağlayarak boşalmayı kontrol edecektir. Kegel egzersizleri kontrolsüz boşalma için etkili tedavilerden biridir. Ayrıca pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersiz ve benzeri sporlar da kontrolsüz boşalmayı önlemede faydalıdır.

Krem ve Jeller: Erken boşalma tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise lokal anestezik içeren kremlerin uygulanmasıdır. İlişkiden önce penise uygulanan krem/jel/sprey peniste his kaybına neden olur ve boşalmayı yavaşlatır. Bu tedaviler lokal olduğu için ilaçta görülen sistemik yan etkiler gözlenmemiştir. Ancak kremler ve jeller kullanılan miktara bağlı olarak hem erkek hem de kadınlarda orgazmı engelleyebilir. Özellikle kullanılan jellerin kötü kokusu cinsel ilişki sırasında hoş olmayan yaratabilir.

Prezervatif: İlişki sırasında prezervatifler de krem ve jeller gibi duyu hissini azalttığından dolayı kontrolsüz boşalmayı önlemek için etkili bit tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Cinsel İlişki Terapileri: Etkili tedavi yöntemlerinden biri de cinsel ilişki terapileridir. Ön sevişmeyi mümkün olduğunca uzun tutmak; “dur-başla” ve “sıkma” gibi bazı manevraların uygulanması tedavide başarılı bir sonuç alınmasında etkili olur. Dur başla tekniği ilerleyici bir tekniktir. Her aşama yaklaşık 2 hafta sürer ve hareketlerin haftada en az üç kez yapılması önerilir. Bu manevralar penisin uyarılmasını azaltarak boşalmanın geciktirilmesinde etkili olur. Sıkma tekniği ise cinsel ilişki sırasında kişinin boşalacağını hissetmesiyle ilişkiyi durdurmak, boşalma hissi kaybolana kadar penisin ucuna sıkıca bastırarak boşalmayı geciktirmektir.

Cerrahi Tedaviler: Bu yöntem geri dönüşümü olmayan bir yöntemdir ve çok nadiren uygulanır. Bu tedavinin mantığı, hastalarda penisin aşırı duyarlılığından dolayı ve penise giden sinirlerin , farklı yollarla kesilmesi bu aşırı duyarlılığın azaltılmasıdır.

Kontrolsüz boşalma için en doğru tedavi stratejisi, bir tıp uzmanıyla kişiye özel planlanmış tedavilerdir. Erken boşalma sorununuz olduğunu düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kontrolsüz boşalma sorunları, türü ve daha önce uygulanan tedaviyi bağlı olarak tekrar edebilir. Tedavi edilmediği durumlarda çiftler arasında rahatsızlıklar, psikolojik problemler, cinsellikten kaçınma ve istenmeyen ayrılık gibi durumlar yaşanabilir.

telefon iletisimi
whatsapp iletişimi