Vazektomi

Ev Vazektomi
Vazektomi

Vazektomi erkeğin doğum kontrol için uyguladığı yöntemlerden birisidir. Erkeklerde korunma için yapabileceği çok fazla yöntem bulunmamaktadır. Küçük bir anestezi ile 15 dakikada yapılabilen cerrahi bir yöntemdir. Bu işlemde penise sperm getiren kanalların bağlanması ve kesilmesi işlemi uygulanır.

Konvansiyonel ve neştersiz adı verilen iki ayrı uygulama yöntemi mevcuttur. Konvansiyonel yöntemde, testisler üzerinde birkaç kesi aracılığıyla işlemler gerçekleştirilir. Fakat neştersiz vazektomi kapsamında kanallara cerrahi cihazlar vasıtasıyla ulaşılır. Bu nedenle operasyon ertesinde herhangi bir dikiş uygulanmamaktadır.  

Uygulamayı yaptıran kişilerin kesin olarak çocuğu olmamaktadır. 2 yıl içerisinde düzeltilebilir bir tekniktir. Fakat 2 yıldan sonra vazgeçip üremek isteyen erkekler için daha öncesinde sperm dondurmalarını önerilmektedir. Bunun nedeni kanallar açılsa bile testislerde yeniden sperm üretimi olmayabilmektedir.

Vazektomi Nedir?

Erkeklerin üreme organlarına sperm alımını durduran bir doğum kontrol tekniğidir. Düşük oranda görülen komplikasyon oluşma ihtimali nedeniyle tercih edilmektedir. Son dönemde pek çok hasta tarafından başvurulan bir uygulamadır.

Vazektomi işlemi, cinsel yollarla ortaya çıkan hastalıkları engelleme özelliği taşımaz. Belirli süre zarfında geri dönüşü olan bir yöntemdir. Tıbbi gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte çok sayıda doğum kontrol yöntemi mevcuttur. Prezervatif, spiral ve doğum kontrol hapları günümüzde kullanılan yöntemlerdendir.

Uygulama ve süreçle ilgili hastalar tarafından sıklıkla sorulan bazı konular vardır. Öncelikle erkeklerde işlemler sonucunda hormon üretiminde bir aksaklık görülmeyecektir. Testosteron adı verilen hormon ile sperm üretimi arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığı bilinir. Özellikle ilerleyen dönemde çocuk sahibi olmak isteyen kişiler, uzman doktor tarafından yapılan kapsamlı bir değerlendirmenin ardından karar verilmelidir. 

Vazektomi Neden Yapılır?

Kesin olarak çocuk sahibi olmak istemediğine karar veren kişilere yapılmaktadır. Sıklıkla talep almasının belirli nedenleri bulunur. İlk olarak hamileliğin oluşma ihtimalini çok büyük oranda engellemektedir. Operasyonu sonrasında kısa süre içerisinde taburcu edilir. Bu sayede kişinin sosyal hayatları kesintiye uğramamaktadır.

Hastalar tarafından vazektomi işleminin hormon üretimi ile ilişkisi merak edilir. Sanılanın aksine hormonal bozukluğu gibi hastalıklara sebep olmamaktadır. Testosteron hormonu kana direkt olarak karışır.     

Ekonomik açıdan diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha uygun olduğunu bilinir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında kişilerin aldığı haz oranının daha fazla olduğu bilinir. Bu sebeplerden ötürü alanında uzman hekimler tarafından erkeklere uygulanan bir yöntemdir. Pek çok insan, kliniklere ve alanında uzman hekimlere başvurur.

Vazektomi

Vazektomi İşlemi Kimlere Uygulanır?

Sağlık koşulları bakımından uygun olan erkeklere vazektomi işlemi gerçekleştirilebilir. Hastaların kesin olarak işlemi yaptırmak istediğinden emin olmalıdır. Uygulama sonrasındaki ikinci bir işlemle sperm üretimi tekrar başlatılabilir. Ancak tamamen bir geriye dönüşten bahsedilememektedir. Bu nedenle işlemi yaptıran kişilerin, emin olmaları önemlidir.

Uygulama öncesinde hastaya işlem süreci ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. 3-4 ay sonrasında hamilelik olasılığı ortadan kalkar. Erkeklerin üreme sistemleri üzerindeki etkisi belirli bir süre sonra görülür. Bazı çiftlerin, kalıtsal sebeplerden dolayı çocuk sahibi olmaları tavsiye edilmez. Yaygın olarak kullanılan doğum kontrol teknikleri etkili sonuç vermemektedir.      

Operasyonun amacı aile planlaması kapsamında uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Kısaca açıklamak gerekirse sperm transferinin önüne geçerek hamileliğin oluşmasını engellemektir. Ayrıca yasal çerçeve gereğince evli erkeklerin eşlerin rızası olmadan bir operasyon yürütülmemektedir. Ancak 18 yaşının üzerinde ve bekar bireylere, kişisel talepleri doğrultusunda vazektomi uygulaması yapılır.

Vazektomi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Vazektomi yaptıran erkeklerde ek bir doğum kontrol yöntemine ihtiyaç duymaksızın eşleriyle birlikte olabilirler. Vazektomi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Haya bölgesine yapılan ufak bir kesi ile tüpler bulunur ve kesilerek bağlanır. Yapılan kesi çok küçük ise dikişle gerek kalmayabilir. Dikiş atılacak bir büyüklükte kesi varlığında genelde eriyebilen dikişler veya özel bir cerrahi bant kullanılır.

Uzman hekimler tarafından düzenli olarak kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir. İşlemler sonrasında kişiye sperm tahlili yapılır. Böylelikle olası gebelik ihtimaline karşılık önemli veriler elde edilir. Ek olarak kişilerin hastane yatışına ihtiyaç duymadan günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Konvansiyonel ve neştersiz olarak adlandırılan iki ayrı uygulama yöntemi mevcuttur. Anestezi altında gerçekleşen işlemler sürecinde bazı cerrahi farklılıklar söz konusudur.

  • Konvansiyonel vazektomi, testislerin üzerinden belirli sayıda kesi gerçekleştirilir. Ardından kanallara ulaşılarak üremeyi durdurmak amaçlı bazı bölgelere müdahale edilir. Operasyon sonrasında dikişler kendi kendine düşer.
  • Neştersiz yöntemde ise testisler kesilmeden operasyon yürütülür. Cerrahi ekipmanlarla cilt yüzeyinde delik oluşturulur. Bu sayede kanallar üzerinde gerekli işlemler yapılır. Uzman hekim tarafından yapılan işlemler sona erdiğinde dikiş işlemine ihtiyaç duyulmaz.  

Vazektomi Sonrası İyileşme Süreci

İşlemler sonrasında birkaç gün süren rahatsızlık hissi veya morarma olabilmektedir. Bu durum normalde hızlı bir şekilde kaybolmaktadır. Ameliyattan sonra 4 hafta boyunca ağır kaldırmaktan ve yorucu egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekir.

Bazı hastalarda uygulama sonrası kanama yaşanabilir. Aynı zamanda her cerrahi operasyonda olan iltihap oluşumu riski oldukça azdır. Uygun ameliyat ortamı ve alanında uzman cerrahi ekip işbirliğinde bunun gibi sorunlar ortadan kaldırılır. Ek olarak tedavi süreci kapsamında ortalama 10 gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.   

İşlem genel anestezi altında gerçekleşti ise anesteziye bağlı problemler ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteren yan etkiler gözlemlenir. İyileşme sürecinde hastanın dar giysiler kullanmaması gerekir. İşlem bölgesindeki şişlik durumunun artmasına sebep olur. Efor gerektiren aktivitelerden uzak durması önerilir.  

Vazektomi sonrası çoğu erkekte herhangi bir problem görülmez. Nadiren derinin kesilmesine bağlı ortaya çıkabilecek yara yeri enfeksiyonu, ameliyat yerinde morarma, ağrı gibi durumlar görülür. Testis üzerinde sıvı birikmesi ve gittikçe artış gösteren ağrı yaşanabilir. Ender olarak operasyon ertesinde kronik ağrı görülebilir.    

Uygulama Hakkında Sıklıkla Sorulan Sorular

Spremler vazektomiden sonra tüplerin içinde birkaç hafta canlı kalmaya devam ederler. Bunlar operasyondan sonra birkaç hafta kişinin meninin içine geçebilir. Bu nedenle ameliyattan yaklaşık 12 hafta sonra bir semen analizi yapılması ve sperm görülmemesi durumunda korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Eğer test sonucunda sperm hücrelerine rastlanırsa bir ay sonra sperm analizinin tekrarı gerekir.

Her cerrahi müdahale sonrasında oluşabilecek birtakım riskler söz konusudur. Kanama ve iltihap oluşumuna rastlanabilir. Son olarak hamilelikten nasıl koruduğu ise merak edilen bir konudur. Spermlerin transferini sağlayan iki tüpün işlevi durdurulur. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında sperm vücut içerisinde kalır. Gebeliğin oluşmasının önüne geçilir.  

Doğum kontrol amacıyla pek çok insanın başvurduğu bir uygulamadır. Diğer yöntemlere göre uzun yıllar boyunca ve yüksek oranda başarı sağlamasıyla bilinir. Cinsel ilişkilerin herhangi bir duraksama yaşanmaz. Bununla beraber hamileliğin önüne geçildiği için hastalara avantaj sağlayan bir uygulamadır. 

Hastalar tarafından sıklıkla vazektomi ameliyatının geriye dönüş amaçlı tekrarlanması sorulmaktadır. Bu anlamda kesin bir garanti verilemez. Uygulamanın kendisi oldukça basit bir işlemken geri döndürülme amaçlı yapılması daha zordur. Gelişmiş cerrahi teknikler gereken ve maliyetli bir süreç olacaktır. Bu yüzden karar aşamasında ayrıntılı olarak üroloji uzmanı ile bütün yönleriyle değerlendirilmesi gerekir.  

telefon iletisimi
whatsapp iletişimi