Penis Eğriliği (Peyronie)

Ev Penis Eğriliği (Peyronie)
penis eğriliği

Penis eğriliği, ereksiyon esnasında penisin düz bir şekilde olması gerekirken başka yönlere doğru eğilmesi eylemidir. Bu olay erkeklerin cinsel organında bulunan dokuların anormal gelişimi sonucu oluşan şekil bozukluğu olarak açıklanır. Peyronie hastalığı cinsel birliktelikte zorlanma, sertleşmeyi kontrol edememe gibi kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Penis eğriliği, kişilerde doğuştan veya sonradan yaşanan ciddi travma sonucu oluşabilir. Doğuştan penis eğriliğine sahip hastalarda ağrı gibi durumlar görülmez. Diyabet ve prostat ameliyatına giren hastalarda peyronie görülme olasılığı fazladır. Penis eğriliği teşhisi uzman üroloji doktorları tarafından yapılmalıdır. Penis eğriliği olan kişiler bu tarz şikayetler sonucu doktora başvurmalıdır.

  • Peniste ağrı
  • Penis eğriliği
  • Sertleşme bozukluğu
  • Peniste ele gelen nodül

Penis Eğriliği Nasıl Ortaya Çıkar?

Penis eğriliği genellikle çeşitli faktörlere bağlı olarak penis gövdesinin arkasında fibrotik, sert bağ dokusu geliştiren, ereksiyon sırasında penis gövdesini açılı hale getiren ve boyutuna bağlı olarak çevre dokuyu sıkıştıran anormal dokuyu ifade eder. Peyronie, fibrotik dokuda çeşitli travmaların neden olduğu deri altı dokudan kanamanın yanı sıra bazı genetik faktörlerin ve diğer hastalıkların etkisi sonucu ortaya çıkabilir.

Sağlıklı kişilerde cinsel uyarı nedeniyle peniste korpus kavernozum adı verilen damar boşlukları kanla dolmaya ve genişlemeye başlar ve bu damar boşluklarını çevreleyen penis kılıfı gerilerek penisin damarlarına baskı yapar. Bu sayede kanın vücuda geri dönmesi engellenerek ereksiyon sağlanır.

Peyronie hastalığında fibrotik bağ dokusu, penis ereksiyondan sorumlu korpus kavernozumu sıkıştırarak ereksiyonun önlenmesini veya mevcut ereksiyonun sürdürülmesini zorlaştırır. Bazı durumlarda çevredeki sinir dokusunu ve kan damarlarını sıkıştırarak ağrıya neden olabilir.

Penis Eğriliği (Peyronie) Belirtileri Nelerdir?

Peyronie hastalığının semptomları genellikle hastalığa neden olan fibrotik bağ dokusunun yerine ve boyutuna bağlı olarak değişir. Böylece penis büküldüğünde karşılaşılan belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Cinsel ilişkiye girerken zorlanma,
  • Penis boyutunda küçülme,
  • Ağrılı ereksiyon,
  • Sertleşme sorunları,
  • Penis şeklinde ciddi eğrilik,
  • Penisin üzerinde nohut ya da mercimek boyundaki ser dokuların olması.
Bazı hastalarda görülen fibrotik doku tek bir alan ile sınırlı kalmayıp penis boyunca genişleyebilir veya penisi tamamen sarabilir. Tedavi edilmediğinde, dokuya, kalsiyumun çöküşünün etkisiyle dokuyu sertleştirilebilir ve peniste ciddi hasara veya yoğun ağrıya neden olabilir. Bazı hastalarda, fibrotik dokular, penisin farklı bölümlerinde birden fazla sayıda oluşabilir ve anormal kıvrımlı penis görüntüleri oluşabilir.
 

Penis Eğrili (Peyronie) Neden Olur?

Yapılan araştırmalara göre peyronie hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, bu çalışmalarda bazı hastalığa neden olan mekanizmalar tespit edilmiştir. Bu nedenle penis travması sonucu cilt altı dokusunda ortaya çıkan kanama odaklarının zamanla yara iyileştikten sonra sklerotik bant (sert bağ dokusu) haline geldiği düşünülmektedir. Bahsedilen travma, penis eğriliği veya ereksiyon sırasında meydana gelen bir yaralanmadır. Özellikle doku yaşlandıkça yaralanmaya ve iyileşmeye daha yatkın olduğundan, penis eğriliği riskinin yaşla birlikte arttığını söylemek doğru olur.

Vakaların %40’ı kırk yaşından büyüklerde görülsede %8-10’u 40 yaşların altında ortaya çıkıyor. Daha genç hastalarda, penis eğriliği daha şiddetli ve ağrılı ereksiyonlar ve erektil disfonksiyon gibi daha şiddetli semptomlarla kendini gösterir.

Aynı zamanda peyronie olan bazı hastalarda travma öyküsünün olmaması da hastalığın gelişiminde travmatik olmayan faktörlerin de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu anlamda, özellikle vücudun herhangi bir yerinde yaralanmadan sonra, olağandışı yavaş iyileşen yaraları olan kişilerde, Peyronie hastalığına yol açan anormal bağ dokuları geliştirme riski daha yüksektir. Ayrıca parmak tendonlarının bölgesinde anormal bağ dokusu oluşumuna bağlı olarak parmak hareketlerinde kısıtlılık ile sonuçlanan dupuytren hastalığı olan kişilerde penis eğriliği riskinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Kısaca, genetik geçmiş, yaş, diğer tıbbi durumlar ve travma öyküsü gibi risk faktörlerine bağlı olarak peyronie oluşabilir.

Doğuştan Penis Eğriliği

Anne karnında penisin içinde bulunan üç adet süngerimsi dokusundan birinin gelişimi yavaş ise doğuştan penis eğriliği olabilir. Doğuştan olan peyronie hastalarında genellikle ergenliğe kadar anlaşılmamaktadır. Ancak “hipospadias” olarak bilinen idrar deliğinin penis üzerinde başka bir yerde bulunması durumu da zamanla penis eğriliğine neden olabilir.

penis eğriliği

Penis Eğriliğinde Erken Tanı

Erkekler bazı geleneksel nedenlerle cinsel işlev bozukluğu yaşadıklarında hastaneye başvurmaktan çekinebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, ne kadar erken teşhis konulursa, diğer tüm hastalıklar gibi bu hastalıkların da tedavisi o kadar kolay olur. Ancak günümüzün gelişen teknolojisi ile cinsel işlev bozukluğu durumlarında ESWT şok dalga tedavisi gibi çok basit çözümler olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Peyronie hastalığı olan peniste ağrı ve sertlik yaşayan erkeklerin erken teşhis için bir an önce hastaneye gelmeleri önemlidir.

Tanı ve Teşhis

Penis eğriliğinin tanı ve teşhisi, alanında uzman olan üroloji doktorları tarafından muayene edilerek sağlanır. Fibrotik bağ dokusu, penis gövdesinin sırt kısmında farklı nedenlerle ortaya çıkar ve ereksiyon sırasında anormal bir görünüme sahip olur. Peyronie hastalığında, fibroktik bağ dokusu, ereksiyonun sağlayan kavernöz yapısına baskı uygulayarak ereksiyona engel olur.

Fibrotik dokuda meydana gelen travmalar sonucunda, cilt dokusunda kanama veya genetik hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Sağlıklı erkeklerde cinsel uyarı ile penisin damar boşlukları kan dolarak genişlemeye başlar. Damar boşluklarının çevresinde olan penis kılığı gerilerek toplardamarlara baskı yapar ve kanın vücuda dönmesine engel olarak ereksiyonu sağlar.

Tedavi Yöntemleri

Mevcut tedavilerle penis eğriliğinin tam olarak tedavisi mümkün değildir. Ancak hastanın yaşam kalitesini iyileştiren ve semptomları hafifleten tedaviler mevcuttur. Bu anlamda penis eğriliğinin tedavisi ve dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

• Hafif semptomları olan hastaların takip edilmesi tavsiye edilir. Tedavide temel yaklaşım hastalıktan sorumlu olan bağ dokusunun çıkarılması olduğundan, bu hasta grubuna, penisin daha ciddi zarar görme riski nedeniyle genellikle müdahale önerilmez.

• Penis eğriliği 30 dereceden fazla olan kişiler için, penisin içine enjeksiyon şeklinde ilaç tedavisi uygulanarak bağ dokularının çözünmesi sağlanır. Burada clostridium hystolyticum enjeksiyonları kullanılabilir. Ayrıca interferon enjeksiyonları ve oral ağızdan verapamil tedavisi de diğer tedavi seçenekleri arasındadır.

•İyontoforez, deriden elektrik akımı geçirilerek uygulanan bir diğer tedavidir.

•Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

•Dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Tedavi sürecinden yapılan bazı egzersizler penisteki bağ dokularının çözünmesini sağlayabilir.

• Geleneksel tedavilere ek olarak, bazı araştırmalar karnitin, koenzim Q10 ve E vitamini gibi vitamin ve mineral takviyelerinin penis eğriliğine iyi geldiğini göstermektedir.

• Tüm bu yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Genelde peyronie hastalığı için cerrahi tedavi aranmadan önce en az 1 yıl beklenmeli ve hepsinden önemlisi başka tedaviler kullanılmalıdır. Bir yıl sonra ciddi penis eğriliği olan hastalarda ameliyat uygulanabilir.

• Cerrahi olarak, penisin fibrotik dokuya sahip olan ve  bundan dolayı kısalan bölgesi uzatılır ve doku nedeniyle uzun olan bölge kısaltılır. Penil protezleri gerekli görüldüğünde kullanılabilir. Ameliyat sonrası penis boyunda kısalma, sertleşme bozukluğu gibi komplikasyonların olabileceği unutulmamalıdır.

•Penis eğriliği tedavisi cerrahi işlemler tarafından yapılmaktadır. Erişkin döneminden önce penis yeterli uzunluğa sahip olduktan sonra cerrahi tedaviyi uygulamak önemlidir. Cerrahi müdahaleler ile idrar deliğinin yeri değiştirilir ve eğrilik düzeltilir. Bu ameliyat 30-60 dakika gibi kısa süre içerisinde yapılır.

Akut Dönem Peyronie Hastalığının Tedavisi

Akut dönemde penis eğriliğine neden olan plak oluşumu henüz başlamadığından ilaç tedavisine başvurulur. Plak oluşumunu önleyici ilaçların yanı sıra son yıllarda şok tedavisi ve kolajen sentez inhibitörleri olarak adlandırılan bazı maddelerin enjeksiyonu gibi yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Penis eğriliği erken teşhis edilirse ve bu dönemde etkili bir şekilde tedavi edilirse kendi kendini sınırlayabilir veya hatta geri dönüşümlü olabilir. Bu nedenle akut dönemde tanı koymak son derece önemlidir. Ağrının yanı sıra özellikle peniste sertlik ve düzensizlikler hissediliyorsa mutlaka doktor değerlendirmesi yapılmalıdır. 

Kronik Dönem Peyronie Hastalığının Tedavisi

Kronik evreden sonra ağrı evresi bitip deformite başladığında ilaç tedavisi çok etkili değildir. Bununla birlikte, bu süre zarfında lezyona madde enjekte etme veya şok tedavisi uygulama girişimleri denenebilir. Bununla birlikte, düzeltici cerrahi esas olarak kronik fazda kullanılır. Cerrahi tedaviye karar verirken deformite ve spontan ereksiyon olup olmadığı da değerlendirilir. Sertleşme sorunu yaşayan hastalarda şekil bozukluğunu gidermek için cerrahi tedaviye ek olarak herkesin mutlu çubuğu olarak bilinen penil protez uygulaması da gereklidir.

penis eğriliği

Penis Eğriliği (Peyronie) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1-Penis Eğriliği Ameliyatı Kaç Saat Sürmektedir?

Doğuştan peyronie ameliyatları genellikle basit cerrahi işlemlerle giderilir. Ortalama olarak, bu 30 ila 60 dakika gibi kısa bir sürede çok kolay bir şekilde yapılabilir. Greft için cerrahi tedavilerin süresi kişilerin durumuna ve hastalığın boyutuna göre değişir.

2- Penis Eğriliği Ameliyatı Hangi Hastalara Yapılır?

Peyronie hastalığı cinsel ilişkiyi engelleyen 30 dereceden fazla olanlara cerrahi tedavi önerilir. Peyronie hastalığının tedavisinde hastalık psikolojik durumu olumsuz etkiler, tüm komplikasyonlar değerlendirilir ve sonuç odaklı karar verilir.

3-Penis Eğriliğine Sebep Olan Riskler Nelerdir?

Penis eğriliği genellikle diyabet hastalarında daha sık görülmektedir. Bununla birlikte kollajen veya bağ dokusu olan hastalarda ve prostat ameliyatı olanlar kişilerde daha sık görülür.

4-Penis Eğriliğinde Cerrahi Tedavi Nasıl Olur?

Peyronie hastalarında cerrahi tedavisinde kolay plikasyon teknikleri uygulanmaktadır. Eğriliğin tersine doğru plikasyon dikişleri konulur ve görüntü düzeltilir. Farklı durumlarda eğriliği düzeltmek için peniste oluşan plak bölgeleri bacak damarlarından alınan greft materyaller kullanılır.

5- Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Cerrahi müdahale ile ameliyat olmuş hastalarda eğriliğin tekrarlamaması çok önemlidir. Erişkinlerde gece ereksiyonları penisteki dikişlerin açılmasına neden olabilir. Ameliyattan sonra ortalama hafta cinsel ilişkiye girmemesi önerilir.

6-Peyronie Hastalığının Evreleri Nelerdir?

Peyronie hastalığının ilk aşaması, akut aşaması bir sonraki evre ise kronik evre olarak tanımlanır.

7-Peyronie Hastalığında Enjeksiyon Tedavisi Nedir?

Penisin plak oluşturan bölgelerindeki bağ dokusunu eritmek için bazı ilaçların direkt uygulanmasıdır. Son yıllarda enjeksiyon tedavisi özellikle erken yaştaki hastalarda ve 30 derecenin üzerindeki penis eğriliği durumlarında çok iyi sonuçlar elde etmiştir. Enjeksiyon tedavisi ameliyat istemeyen hastalar için iyi bir seçenektir.
telefon iletisimi
whatsapp iletişimi