Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Ameliyat Sonrası

Prostat, idrar torbasının hemen altında, bağırsakların ön tarafında bulunan bulunan bir salgı bezidir. Erkek üreme sisteminin bir parçası olarak görülür. İlerleyen yaşlarda yapısal olarak değişikliğe uğrar. Bu değişikliler sağlık sorunlarını da beraberinde getirir ama korkulacak bir durum yoktur prostat ameliyatı sonrası eski yaşantınıza dönebileceksiniz.

Prostat ameliyatı, prostat bezi olarak da bilinen üreme sistemindeki bir glandın ameliyatla çıkarılması işlemine verilen isimdir. Genellikle prostat kanseri, prostatın büyümesi veya idrar yolu tıkanıklığı gibi nedenlerle yapılır.

Prostat Ameliyatı Yöntemleri 

Radikal prostatektomi ve transüretral rezeksiyon prostatektomi (TURP). Radikal prostatektomi, prostat bezi ve etrafındaki dokuların tamamen çıkarılması işlemine verilen isimdir. Bu işlem, prostat kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılır. TURP ise, prostat bezinin bir kısmının çıkarılması işlemine verilen isimdir. Bu işlem, genellikle prostatın büyümesi ve idrar yolu tıkanıklığı gibi nedenlerle yapılır.

Prostat operasyonu, genellikle anestezi altında yapılır ve ortalama 3 ila 4 saat sürer. Prostat ameliyatı sonrası, hastalar genellikle hafta içinde evlerine dönebilirler ancak tam iyileşme süreci birkaç hafta veya aylar alabilir. Prostat ameliyatı, ciddi yan etkilere neden olabileceğinden, tedavinin gerektiği durumlarda yapılması önemlidir.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Prostat Ameliyatı Sonrası

Kapalı yani laparoskopik cerrahi teknolojisinin ilerlemesiyle prostat operasyonu sonrası dönem eskiye göre daha kolay atlatılmaktadır. Operasyon sonrasında hastanın yaşantısı ve iyileşme süreci için önemli görülür.

Prostat operasyonlarında başarı oranları oldukça yüksektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kapalı şekilde yapılabilen bu operasyonlarda iyileşme süreleri de çok kısalmıştır.

Prostat ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

  • Hasta operasyon sonrasında fiziksel aktivitelerini azaltmalı, yük kaldırmasını gerektirecek hareketlerden bir süre uzak durmalı.
  • Operasyon sonrasında iyileşme sürecindeki hasta ilk 7-10 gün içerisinde araç kullanmamalıdır. Ayrıca kasık bölgesini zorlayacak faaliyetlerden 6 ay kadar uzak durmaları önerilir.
  • Ameliyattan sonra kasık bölgesini sıkacak kıyafetler giyinmemelidir.
  • Yağlı baharatlı besinlerden uzak durması önerilir.
  • Alkol ve kafein içeren içecekleri tüketmemelidir.

Prostat operasyonu sonrası mesanenin yıkanması için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Lifli besinler ve yumuşak besinler sindirilebilirlik açısından tüketilebilmesine özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonra hastaların sert zemin üzerinde oturmaları kesinlikle uygun değildir. Otururken kalçanın yan kısmına ağırlık verilmeden oturulmalıdır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Bazı Durumlar

Prostat operasyonu sonrası müdahale edilen bölgede kanama olabilir. Ancak lazer teknolojisi ve ameliyatta kullanılan laparoskopik yöntem ile birlikte kanamalar en aza indirilmiştir. Prostat ameliyatı sonrası kanama sorunu 10-15 gün içerisinde görülebilir. İdrarda görülen damla şeklinde kanlar su tüketiminin arttırılmasıyla ve dinlenmeyle birlikte azalır.

Sonda çıkartıldığında hastalarda idrar tutamama problemi olabilir. Genellikle öksürükten sonra ve ya tuvalete giderken bu olayı yaşayabilirsiniz. Çünkü operasyon sırasında “üretal sfinkter” yani idrar tutmayı sağlayan kaslar zayıflar. Ancak hastalar bu problemden korkmasın zamanla düzelecektir.