Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbreğin hücrelerinde başlayan kanserdir. Bu kanser tipi dünya genelinde yetişkinler arasında yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Erken teşhis edildiğinde böbrek kanseri tedavisi olma şansı oldukça yüksektir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vücudun en önemli organlarından biri olan böbrekte oluşan kötü huylu tümörlerle karakterizedir. Bu kanserin belirtileri her zaman ilk aşamalarda belirgin olmayabilir. Ancak ileri aşamalarda bazı belirtiler dikkat çekebilir.Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserinin en yaygın belirtilerinden biri, idrarın normalden daha koyu veya pembe, kırmızı veya kahverengi olmasıdır. Nedeni ise, böbreklerdeki tümörün kanamaya neden olması olabilir, böbrek bölgesinde sürekli ya da aralıklı olarak hissedilen ağrı. Bu ağrı, diğer yaygın sırt ağrılarından farklı olarak genellikle tek taraflıdır.

Böbreğin olduğu bölgelerde palpasyonla hissedilebilecek bir kitle veya şişlik, tümörün fiziksel bir belirtisi olabilir. Sebepsiz yere hızla kilo kaybetmek, kronik yorgunluk veya genel zayıflık hissi, uzun süreli ve sebepsiz yüksek ateş, genel bir iştah kaybı büyük bir neden olabilir.

Kanser vücutta yetersiz kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir, bu da anemiye yol açar, böbrek kanseri tedavisi olunması zorunlu hale gelir.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nedir?

Kanserin kesin nedenleri hala araştırma konusudur ve birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu kanserin oluşabileceği düşünülmektedir. Risk faktörlerinin varlığı, bir kişinin mutlaka kanser olacağı anlamına gelmez, ancak riskin arttığını gösterir. Bu nedenle, risk faktörlerinizi bilmek ve düzenli tıbbi kontroller yaptırmak önemlidir.
Sigara içmek, böbrek kanseri riskini arttırır. Sigara içenlerin içmeyenlere göre kansere yakalanma riski daha yüksektir.
Vücut kitle indeksinin yüksek olması da riskini arttırır.
Obezite, böbrek hücrelerinde değişikliklere neden olabilecek bazı hormon seviyelerini değiştirir.Böbrek Kanseri Nedenleri Nedir
Yüksek tansiyon, kansere yakalanma riskini arttırır. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yüksek tansiyonun böbrek hücrelerine zarar vermesi olasıdır.
Von Hippel-Lindau hastalığı, polikistik böbrek hastalığı ve diğer bazı genetik sendromlar, riskini artırabilir.
Asbest, benzen, herbisitler, organik çözücüler ve bazı endüstriyel ürünler gibi kimyasallara maruz kalmak, böbrek kanseri riskini artırabilir.
Uzun süreli böbrek diyalizi, riski yükseltir. Diyaliz, böbrek fonksiyonunun yetersiz olduğu durumlarda kullanılır.
Eğer birinci dereceden bir akrabanızda böbrek kanseri varsa ve böbrek kanseri tedavisi olmamışsa, riskiniz artar. Birçok insanın aile geçmişi olmaksızın böbrek kanserine yakalandığını belirtmek önemlidir.
Özellikle bazı ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar, uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanıldığında riskini artar.

Böbrek Kanseri Teşhisi Nasıl Koyulur?

Böbrek kanserinin teşhisi genellikle belirli semptomların varlığı, fizik muayene bulguları ve radyolojik görüntüleme yöntemleriyle konulur.

Doktor, fiziksel muayene sırasında karın veya yan bölgede herhangi bir kitle veya şişliği kontrol edebilir. Bununla birlikte, böbrek tümörleri genellikle büyük boyutlara ulaşmadan fizik muayene ile fark edilmez.

Kan ve İdrar Testleri, bu testler, böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını gösterir ve ayrıca kanlı idrar veya diğer anormallikleri tespit edebilir.Böbrek Kanseri Teşhisi Nasıl Koyulur?

Böbreklerin ve çevresindeki dokuların görüntülerini oluşturmak için ses dalgaları kullanılır. Bu test, böbrekte herhangi bir kitle veya tümörün varlığını tespit edebilir.

Bilgisayarlı Tomografi  Scan, vücudun kesit görüntülerini oluşturarak doktorun böbreklerdeki tümörleri ve diğer anormallikleri daha detaylı bir şekilde görmesine yardımcı olur.

Radyo dalgaları ve güçlü mıknatıslar kullanılarak vücudun ayrıntılı görüntülerini oluşturur. Bilgisayarlı Tomografi taramasına benzer şekilde, Manyetik Rezonans Görüntüleme de böbreklerdeki anormallikleri tespit edebilir.

Böbrekten alınan küçük bir doku örneğinin mikroskop altında incelenmesidir. Biyopsi, tespit edilen kütlenin kanserli olup olmadığını doğrulamak için yapılabilir.

Böbrek kanseri bazen kemiklere metastaz yapabilir. Şüpheli durumlarda, kemik taraması, kanserin kemiklere yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için yapılabilir.

Teşhis konulduktan sonra, doktor kanserin evresini belirlemek için ek testler isteyebilir. Evreleme, kanserin ne kadar yayıldığını belirlemek için yapılır ve böbrek kanseri tedavisi seçeneklerini belirlemek için kritik bir adımdır.

Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek kanseri teşhisi konduğunda, hastalığın ne kadar yayıldığını belirlemek için evrelendirme yapılır. Bu, böbrek kanseri tedavisi planlamak için kritik bir adımdır. Kanserin evreleri, tümörün büyüklüğüne, böbrek içinde veya dışında ne kadar yayıldığına ve diğer organlara sıçrayıp sıçramadığına göre belirlenir.

Böbrek Kanseri Evreleri NelerdirEvre 1: Tümör böbreğin içinde sınırlıdır ve 7 cm’den küçüktür. Diğer organlara veya lenf düğümlerine yayılmamıştır.
Evre 2: Tümör yine sadece böbrekte bulunmaktadır, ancak 7 cm’den büyüktür. Diğer organlara veya lenf düğümlerine yayılmamıştır.
Evre 3: Bu evrede, kanser bunlardan biri veya birkaçını içeriyordur;

    • Tümör, böbreğin yakınındaki büyük damarlara yayılmıştır.
    • Kanser, lenf düğümlerine sıçramıştır, ancak diğer organlara yayılmamıştır.
    • Tümör, böbreğin etrafındaki yağ dokusuna yayılmıştır.

Evre 4: Kanser böbreğin dışına yayılmış ve komşu organlara sıçramıştır veya uzak organlara (örneğin, akciğerler, karaciğer, kemikler veya beyin) metastaz yapmıştır.

Evreleme, tümörün (T), lenf düğümlerinin (N) ve metastazın (M) özelliklerine dayanarak TNM sistemi ile de sınıflandırılabilir. Bu sistem, tümörün büyüklüğü ve yayılımını, kanserin lenf düğümlerine sıçrayıp sıçramadığını ve kanserin vücudun diğer bölümlerine metastaz yapıp yapmadığını belirtir.

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Böbrek kanseri tedavisi seçenekleri, hastanın genel sağlık durumu, böbrek kanserinin evresi ve türü, tedavinin potansiyel yan etkileri ve diğer faktörlere göre belirlenmelidir. Kanserin tedavisi konusunda doktorunuzla açık bir iletişim kurarak en uygun tedavi planını belirlemek önemlidir.

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini durdurmak için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Böbrek kanseri için genellikle metastaz yaptığında veya cerrahi müdahale olmadığında kullanılır.Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Olur
Kanserin büyümesini ve yayılmasını destekleyen belirli moleküller veya sinyal yollarını hedef alır. Böbrek kanserinin bazı türleri için hedefe yönelik ilaçlar etkili olabilir.
Böbrek kanseri tedavisi için kullanılan en yaygın yaklaşım cerrahidir. Cerrahi yöntemler şunları içerir:

    • Radikal nefrektomi: Etkilenen böbreğin tamamı, böbreğin etrafındaki yağ dokusu ve bazen de yakındaki lenf düğümleri çıkarılır.
    • Parçalı nefrektomi: Sadece kanserli kısmın çıkarıldığı bir operasyondur. Bu, daha küçük tümörler için veya böbrek fonksiyonunu koruma ihtiyacı olan hastalar için uygundur.

İmmünoterapi, vücudun bağışıklık sistemini kansere karşı savaşmak için uyarır. Bazı böbrek kanseri hastaları için immünoterapi etkili olabilir.
Küçük tümörleri tedavi etmek için kullanılır. Ablasyon, tümörü yok etmek için radyo frekans enerjisi veya soğuk kullanır.
Damar içi embolizasyon tümörü besleyen kan akışını kesmek için uygulanır, böylece tümörün büyümesi durdurulmuş olur.