Prostat Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri

Prostat kanseri erken tanı konulduğunda tedavi başarısı yüksek kanser türüdür. Genelde prostat kanserinin ilk evrelerinde belirti görülmez ancak bazı durumlarda prostat kanserinin ilk belirtileri kendini gösterebilir. Gelişmiş ülkelerde erkeklerde en sık rastlanılan kanser türü prostat kanseridir. Sinsi bir şekilde ilerleyen prostat kanserinde komplikasyonların ortaya çıkması ile birlikte hastalığın evresi ilerlemiş olabilir. Prostat kanseri tedavisinde geç kalmamak için hastaların rutin sağlık taramalarını yaptırmak çok önemlidir.

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri

Prostat Kanseri Tedavi

Dünya genelinde özellikle orta yaş ve üzeri birçok erkeği etkileyen prostat kanserinin belirtileri genellikle kendini göstermez. Hastalığın ilerlemesi ile semptomlar ortaya çıkar. Sinsi bir şekilde ilerleyen hastalığın önceleri belirti vermemesi sebebi ile mutlaka düzenli tarama yapılması gerekir. Düzenli tarama sayesinde hastalık ortaya çıkar. Prostat kanserinin sık görülen belirtileri şu şekildedir;

  • İdrarını yaptığın halde mesanenin boşalmadığı hissi,
  • Tümör yüzünden prostatta oluşan genişlemeden dolayı idrarda kan görülmesi,
  • İdrar akışının azalması,
  • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi,
  • İlişkiye girildiğinde veya mastürbasyon yaptıktan sonra gelen seminal sıvıda kan görülmesi,
  • Ereksiyon da zorlanma,
  • Geceleri uyurken bile sürekli idrara çıkmak.

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri hastalığının neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar ışığın da hastalığın ortaya çıkmasına etki eden bazı risk faktörleri belirlenmiştir. Prostat kanseri risk faktörleri arasında normal bir prostat hücresinin DNA’sındaki anormal değişiklerin hastalığa sebep olabileceği öngörülmektedir.

Prostat kanserinin oluşmasına etki eden diğer risk faktörleri ise ileri yaş, hastanın ırkı, ailede prostat ya da meme kanserinin olup olmaması, yüksek erkeklik hormonu düzeyleri, hayvansal protein ve yağ içeriği bakımından zengin gıdaların fazla tüketilmesi, obezite ve hareketsiz yaşam şeklide prostat kanserini etkileyen risk faktörleri arasında sıralanmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

Prostat Kanserinin İlk Belirtileri

Prostat kanserinin tedavisinde hastaya uygulanılacak tedavi seçenekleri kanserin büyüme hızına, yayılımına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hastaya uygulanılacak prostat kanseri tedavi seçenekleri arasında; cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi ya da bu tedavi türlerinin farklı kombinasyonları uygulanmaktadır. Prostat kanserinin erken evrede fark edilmesi durumunda hekimin uygun görmesi durumunda herhangi bir tedavi gerçekleştirilmeden sadece takip önerilebilir.